Polish (Poland)English (United Kingdom)

Katedra Inteligentnych Systemów Informatycznych

Instytut Inteligentnych Systemów Informatycznych istnieje od 1 listopada 2012 roku. Został utworzony w drodze przekształcenia Katedry Inżynierii Komputerowej, która powstała z inicjatywy prof. dr hab. inż. Leszka Rutkowskiego i rozpoczęła swoją działalność z dniem 1 grudnia 1996 roku na Wydziale Budowy Maszyn (obecnie Inżynierii Mechanicznej i Informatyki) Politechniki Częstochowskiej.

Dyrektorem Instytutu Inteligentnych Systemów Informatycznych jest prof. dr hab. inż. Leszek Rutkowski, a jego zastępcą prof. dr hab. inż. Robert Cierniak.

Członkami zespołu jest trzech profesorów zwyczajnych, pięciu profesorów nadzwyczajnych, szesnastu adiunktów oraz trzy pracownice sekretariatu. Pod ich opieką pracuje również liczna grupa doktorantów.

Instytut jako kontynuator Katedry jest wiodącą placówką w Polsce w zakresie tzw. inteligentnych systemów obliczeniowych. Specjalizuje się w rozwijaniu sieci neuronowych, systemów rozmytych, algorytmów ewolucyjnych oraz systemów decyzyjnych i ich zastosowaniu w technice i medycynie.

W ramach pracy dydaktycznej pracownicy Instytutu prowadzą zajęcia w zakresie szeroko rozumianej Informatyki na wszystkich specjalnościach kierunków Informatyka oraz Mechatronika.

Instytut jest siedzibą Polskiego Towarzystwa Sieci Neuronowych (PTSN), a trzech pracowników Katedry wybrano do zarządu PTSN (w tym prezesa i skarbnika). Prezesem PTSN jest aktualnie prof. dr hab. inż. Leszek Rutkowski.

Instytut Inteligentnych Systemów Informatycznych wspólnie z Polskim Towarzystwem Sieci Neuronowych organizują międzynarodowe konferencje na temat sieci neuronowych. Pierwsza, krajowa konferencja, pt. "Sieci neuronowe i ich zastosowania" odbyła się w Kulach k. Częstochowy w 1994r. Kolejne, międzynarodowe konferencje, pt. "Neural Networks and Their Applications" zorganizowano w latach 1996, 1997 i 1999, w Polsce, w Szczyrku, w Kulach i w Zakopanem. Następne, międzynarodowe konferencje, pt. "Neural Networks and Soft Computing" odbyły się w Zakopanem, w latach 2000 i 2002. Kolejne konferencje odbyły się w latach 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2013, 2014, 2015 i 2016 pod nazwą "Artificial Intelligence and Soft Computing". Najbliższa odbędzie się w roku 2017, a następne – planowane są na kolejne lata.

Instytut Inteligentnych Systemów Informatycznych współpracuje z wieloma ośrodkami naukowymi w kraju i za granicą, m. in. z uniwersytetami w USA oraz Japonii. Wśród uczestników organizowanych konferencji znajduje się wielu znanych i sławnych profesorów, zapraszanych do wygłoszenia wykładów plenarnych.
 

Na tej stronie używamy ciasteczek do zapisania spersonalizowanych ustawien użytkownika oraz w celach statystycznych. Jeśli Państwa przeglądarka nie blokuje ciasteczek, informacje te zostały zapisane na Waszym komputerze.Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

Akceptuję wykorzystanie ciasteczek na tej stronie.